| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e22e20a1e52c28bf7a589aed164d29f932bac5b6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T18:15:01.323206905Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.21/0 |
| upload-time | 2026-04-28T23:55:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 42.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 42.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 41.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19GB ±33% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.85GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.87GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.67GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 264M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.2M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 245M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 258M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.2M ±70% |
| [Geomean] | 121M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.79G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.09G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.36G ±81% |
| [Geomean] | 5.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ±13% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 381M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±55% |
| [Geomean] | 262M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.80G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±59% |
| [Geomean] | 1.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.08k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 713k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 711k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 425k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6M ±85% |
| [Geomean] | 55.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.36G ±79% |
| [Geomean] | 4.69G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.3M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.44M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7M ±69% |
| [Geomean] | 141M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±71% |
| [Geomean] | 444M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 712k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 710k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.09M |