| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e22e20a1e52c28bf7a589aed164d29f932bac5b6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T18:16:06.181316301Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.22/0 |
| upload-time | 2026-04-28T23:58:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.11GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.28GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.15GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.15GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.67GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.36GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.61GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.55GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.2M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.23M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.52M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.9M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.75M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 8% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.97G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.03G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.25G ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.83G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 981M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±13% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 170M ±107% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.44M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 161M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.32M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 336M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 119M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.55M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 269M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 88.0M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.70M ±23% |
| [Geomean] | 52.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.84M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.38M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.71M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.00M ±13% |
| [Geomean] | 2.97M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 975M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.25G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 939M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 8% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 989k ±29% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |