| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6795bb331782b33691f772d30c810b4c3a317aeb |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:25:18Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T22:30:44.724147272Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.5/0 |
| upload-time | 2026-04-28T04:02:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±32% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±35% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.13GB ±21% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 217M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±63% |
| [Geomean] | 84.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.79G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.50G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20G ±91% |
| [Geomean] | 4.29G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 181M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.71M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 8% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.0M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 328M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.5M ±60% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.86G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.56G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±56% |
| [Geomean] | 806M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.63k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 803k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.74M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.47M ±81% |
| [Geomean] | 32.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.78G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.56G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±91% |
| [Geomean] | 3.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.2M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.5M ±76% |
| [Geomean] | 90.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.0M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 691M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8M ±68% |
| [Geomean] | 277M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 803k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |