| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 6795bb331782b33691f772d30c810b4c3a317aeb |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:25:18Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T22:30:40.918129537Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.6/0 |
| upload-time | 2026-04-28T04:12:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 37.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.23GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.44GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.26GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.6GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.58GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.65GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.6M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.73M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.32M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 67.5M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.09M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.98M ±33% |
| [Geomean] | 12.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.01G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 9% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 232M ±117% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.55M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 234M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.31M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 476M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 146M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.54M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 275M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 106M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.30M ± 9% |
| [Geomean] | 58.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 26.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.61M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.89M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.63M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.91M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 9% |
| [Geomean] | 3.11M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 980M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.20G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.00G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 9% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.46M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 938k ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±18% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |