| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f93915339a717ad3732976c2a28cd8251e0dfdfd |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T20:06:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T00:03:42.841943811Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.12/0 |
| upload-time | 2026-04-29T05:44:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.11GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.95GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.11GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.95GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.43GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.17GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.4M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.46M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.4M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.13M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.90M ±10% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 755M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±32% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.83M ± 4% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 160M ±142% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.13M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 153M ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.26M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 390M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 115M ±192% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.33M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 357M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 96.4M ±152% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.44M ±17% |
| [Geomean] | 55.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.73M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.32M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ±13% |
| [Geomean] | 2.75M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 971M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 725M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±33% |
| [Geomean] | 980M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 910k ±32% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |