| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a63b23ffb2eebc9ca3a14c369b615ca623bb20f7 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:53:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T04:19:53.054235558Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.18/0 |
| upload-time | 2026-04-29T09:58:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43GB ±28% |
| [Geomean] | 3.75GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.90GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.70GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 257M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1M ±62% |
| [Geomean] | 109M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.75G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.38G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.29G ±81% |
| [Geomean] | 4.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ±17% |
| [Geomean] | 46.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 375M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.9M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±52% |
| [Geomean] | 239M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.86G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.12G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±16% |
| [Geomean] | 1.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.22k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 732k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 433k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7M ±77% |
| [Geomean] | 47.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±81% |
| [Geomean] | 4.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.90M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.5M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.1M ±67% |
| [Geomean] | 126M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.30G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 129M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 862M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 159M ±16% |
| [Geomean] | 390M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |