| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 343fbe2971ff972fc460d748c7b7e8c2432467f5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T19:42:23.778457294Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.2/0 |
| upload-time | 2026-04-29T01:03:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.32GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.54M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.92M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.8M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.54M ±25% |
| [Geomean] | 8.77M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.82G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 987M ±25% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.94M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.95M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.86M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 11.9M ±305% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.74M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 90.0M ±142% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.52M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.63M ± 4% |
| [Geomean] | 6.71M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.94M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 16.3M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.89M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.6M ±177% |
| [Geomean] | 26.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.38M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.98M ±36% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±28% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 688k ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 560k ±43% |
| [Geomean] | 589k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |