| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5bb6d165f0183c3682313e24e369ed66657aa815 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T01:11:27Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T04:12:26.307725223Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.22/0 |
| upload-time | 2026-04-29T11:00:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.87GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.90GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.92GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 428M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 276M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±16% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.11G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.57G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±15% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±30% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 762M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 441M ±29% |
| [Geomean] | 708M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.08G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.43G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.30G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47G ±84% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.1k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 228M ± 4% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.8G ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5G ± 9% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 140M ±38% |
| [Geomean] | 145M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 306M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 304M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±10% |
| [Geomean] | 304M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 802M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23G ±86% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| [Geomean] | 724k |