| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 2c59389fcc5194aeae742fb413e55b656c22343f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:51:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T05:51:49.007073572Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.24/0 |
| upload-time | 2026-04-29T11:32:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.32GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.08GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.39GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.57GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.5M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.93M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.3M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.29M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.79M ± 4% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.56G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.08G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 5% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 149M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.49M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 204M ±122% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.48M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 263M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 118M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.23M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 554M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 112M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.14M ± 1% |
| [Geomean] | 56.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.48M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.19M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.98M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12M ± 6% |
| [Geomean] | 2.93M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 828M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.21G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.05G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 5% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 475k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.51M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |