| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2c59389fcc5194aeae742fb413e55b656c22343f |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T00:51:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T07:06:52.134006521Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.27/0 |
| upload-time | 2026-04-29T14:02:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±10% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 578M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 451M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±11% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 7% |
| [Geomean] | 317M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 471M ±18% |
| [Geomean] | 746M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.15G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.38G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96G ±91% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 2% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.69G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±69% |
| [Geomean] | 14.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 149M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ± 9% |
| [Geomean] | 170M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.34G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 976M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.34G ±140% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |