| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e22e20a1e52c28bf7a589aed164d29f932bac5b6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T18:16:42.33149844Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.3/0 |
| upload-time | 2026-04-29T01:06:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.57GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.82GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±18% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.07G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±11% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ±10% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 768M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 414M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 786M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 434M ±16% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.73G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.91G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±64% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0G ±77% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ± 9% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 992M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.32G ±153% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 844M ±146% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 712k |