| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | da36c0eecdc1f156a52f134cada57178da4749ee |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:20Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T10:11:06.53955618Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.32/0 |
| upload-time | 2026-04-29T15:44:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±27% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±29% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.03GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.05GB ±19% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±69% |
| [Geomean] | 87.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.58G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 931M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 848M ±106% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 6% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.1M ±56% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.43G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.68G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±56% |
| [Geomean] | 839M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.97M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.53M ±92% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 911M ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 864M ±110% |
| [Geomean] | 3.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4M ±81% |
| [Geomean] | 90.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 858M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.9M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.9M ±66% |
| [Geomean] | 294M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |