| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 58968c79e762bcc5f83fdc5208928be773cf3215 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:24Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T10:28:49.090585027Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.33/0 |
| upload-time | 2026-04-29T16:10:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.37GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.33GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.03GB ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.36GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.66GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.96M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.29M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 70.0M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.32M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.07M ±26% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 807M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.13G ± 7% |
| [Geomean] | 1.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.4M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 7% |
| [Geomean] | 3.53M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 210M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.33M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.22M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.34M ± 7% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 419M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 81.4M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.19M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 363M ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 146M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.00M ±13% |
| [Geomean] | 55.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.36M ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.55M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.34M ±32% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 775M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±22% |
| [Geomean] | 1.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 889k ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±18% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |