| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | da36c0eecdc1f156a52f134cada57178da4749ee |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:20Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T11:37:04.91287843Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.36/0 |
| upload-time | 2026-04-29T17:19:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.05GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.59GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.2M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.15M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.08M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.89M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.98M ±23% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.35G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.66G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16G ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ±32% |
| [Geomean] | 2.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 167M ±132% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.59M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 171M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.50M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 361M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 139M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.67M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 350M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 110M ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.48M ±16% |
| [Geomean] | 58.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.92M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.63M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.21M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ±31% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.41G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.35G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.14G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±28% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 930k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 870k ±38% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |