| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 343fbe2971ff972fc460d748c7b7e8c2432467f5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:19:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T20:01:12.59671935Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260429.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260429.4/0 |
| upload-time | 2026-04-29T01:35:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.28GB ±27% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±32% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±21% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±59% |
| [Geomean] | 91.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.72G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±90% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.9M ±53% |
| [Geomean] | 211M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.49G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.84G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±51% |
| [Geomean] | 843M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.32M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.27M ±78% |
| [Geomean] | 35.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±91% |
| [Geomean] | 3.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.2M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.30M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.3M ±70% |
| [Geomean] | 98.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.7M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 969M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.0M ±65% |
| [Geomean] | 305M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |