| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a2214422293d2c26ad389050f25460b3f2f00825 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:23:24Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T03:00:05.386584805Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.54 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.54/0 |
| upload-time | 2026-04-30T08:34:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.96GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.78GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.22GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4M ±12% |
| [Geomean] | 99.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ± 5% |
| [Geomean] | 4.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49M ± 4% |
| [Geomean] | 42.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.9M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.8M ±10% |
| [Geomean] | 227M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.56G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 133M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ± 9% |
| [Geomean] | 981M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.1M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2M ±14% |
| [Geomean] | 40.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.60G ± 5% |
| [Geomean] | 4.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 80.1M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.36M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.3M ±18% |
| [Geomean] | 113M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 666M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±12% |
| [Geomean] | 269M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |