| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f2ec1254ff32fa39f3ce4faf72bbe44eeeeebad9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:04:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T03:59:52.969771416Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.55/0 |
| upload-time | 2026-04-30T09:18:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.8M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.46M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.67M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.43M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.85M ±23% |
| [Geomean] | 8.81M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.05G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±22% |
| [Geomean] | 1.85G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.17M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.13M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.93M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.2M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 6.16M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.40M ± 0% |
| [Geomean] | 5.81M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.29M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.7M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.36M ±126% |
| [Geomean] | 22.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.29M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.27M ±30% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.05G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±22% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 671k ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 656k ±39% |
| [Geomean] | 584k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |