| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f0384f7c664892ed3ee8c0fec68638d9b3b01811 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:36:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:45:43.339981618Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.59 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.59/0 |
| upload-time | 2026-04-30T10:07:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 37.0M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.33M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.91M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.6M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.03M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42M ±19% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.16G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.42G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.06G ±24% |
| [Geomean] | 1.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.85M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.43M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 137M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.1M ±158% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.98M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 8.56M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 56.2M ±228% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.88M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 60.5M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.87M ±81% |
| [Geomean] | 50.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.17M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.50M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.69M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.52M ±70% |
| [Geomean] | 3.46M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.38G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±22% |
| [Geomean] | 1.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 967k ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00M ±60% |
| [Geomean] | 768k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |