| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 19d2ce340195e3ae6286b500a387f5e869e85201 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T19:36:03Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T19:51:13.475623749Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.6/0 |
| upload-time | 2026-04-30T01:11:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.1M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.67M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.5M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.75M ±23% |
| [Geomean] | 9.29M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.05G ±27% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.3M ±237% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.08M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.18M ± 4% |
| [Geomean] | 8.50M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.81M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.6M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.80M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 22.7M ±177% |
| [Geomean] | 24.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.26M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.03M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.37M ±41% |
| [Geomean] | 3.16M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.04G ±26% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 660k ±39% |
| [Geomean] | 596k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |