| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 76c2c9b32a58c22b01a589c580bcc70d78668e82 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T15:58:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:59:50.274982818Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.61/0 |
| upload-time | 2026-04-30T10:41:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.01GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.97GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.26GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.34GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.10GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.93GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.5GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.32GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.16GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 60.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.09M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.77M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.5M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.80M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 7% |
| [Geomean] | 11.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 915M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 752M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.7M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 198M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.35M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 366M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 64.2M ±214% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.26M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 369M ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 84.3M ±258% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.20M ± 0% |
| [Geomean] | 48.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.69M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.18M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 5% |
| [Geomean] | 2.74M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 903M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 731M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 967M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.14M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 850k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 844k ±17% |
| [Geomean] | 976k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |