| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f0384f7c664892ed3ee8c0fec68638d9b3b01811 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:36:33Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T05:12:15.763137179Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.63/0 |
| upload-time | 2026-04-30T10:48:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.73GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.86GB ±12% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00GB ±35% |
| [Geomean] | 4.95GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±18% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.39M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9M ±94% |
| [Geomean] | 82.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 253M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.93G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±206% |
| [Geomean] | 3.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 42.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.4M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.1M ±70% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.81G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.9M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.18G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 149M ±126% |
| [Geomean] | 828M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.07M ±95% |
| [Geomean] | 26.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 256M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±184% |
| [Geomean] | 2.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 84.5M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.7M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.22M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.6M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.5M ±91% |
| [Geomean] | 81.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.6M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 718M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 116M ±111% |
| [Geomean] | 253M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 3% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 3% |
| [Geomean] | 1.14M |