| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 3ae315a8cdc64612069b1affc2b22adcbbeb7e87 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:44:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T05:21:29.780437967Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.66 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.66/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:02:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.98GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.31GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.61GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.3M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.25M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.4M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.89M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.78M ± 9% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.82G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±13% |
| [Geomean] | 2.08G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 147M ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.74M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 169M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 254M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 143M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.25M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 388M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 115M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.22M ±12% |
| [Geomean] | 55.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.25M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.03M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.31M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09M ± 6% |
| [Geomean] | 3.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±13% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.60M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 790k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±19% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |