| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 60eb90e6b03f5656bb05f9a887814f69995b1a3e |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:07:10Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T04:42:21.479524087Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.71 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.71/0 |
| upload-time | 2026-04-30T11:30:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ±15% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ±13% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 435M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 538M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.84G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.84G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±12% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±38% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 977M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 408M ±23% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.21G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.40G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.55G ±85% |
| [Geomean] | 4.30G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 1% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.72G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±73% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±41% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 306M ±15% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.29G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31G ±168% |
| [Geomean] | 1.52G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |