| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c9f97f50c4de8749924da3b0dc05f95e7bcd5520 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:36:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:22:16.448481638Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.78 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.78/0 |
| upload-time | 2026-04-30T12:57:22Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±30% |
| [Geomean] | 3.88GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.41GB ±35% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.24GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.36GB ±17% |
| [Geomean] | 7.50GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7M ±66% |
| [Geomean] | 97.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.45G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±86% |
| [Geomean] | 4.44G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ± 6% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.3M ±58% |
| [Geomean] | 222M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.76G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 138M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.97G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 143M ±58% |
| [Geomean] | 912M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±90% |
| [Geomean] | 39.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16G ±89% |
| [Geomean] | 4.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.0M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.34M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2M ±79% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 888M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±69% |
| [Geomean] | 304M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |