| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 40fa774fffb7ccaddac9ffd3422d6e989d5a684b |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:16:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:30:35.075091943Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.79 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.79/0 |
| upload-time | 2026-04-30T13:06:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.81GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±26% |
| [Geomean] | 3.91GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11GB ±28% |
| [Geomean] | 5.42GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.14GB ±13% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.5M ±64% |
| [Geomean] | 97.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 945M ±85% |
| [Geomean] | 4.73G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41M ± 9% |
| [Geomean] | 41.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.8M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.6M ±57% |
| [Geomean] | 220M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.63G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.04G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 166M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 115M ±54% |
| [Geomean] | 977M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.19M ±86% |
| [Geomean] | 39.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 935M ±89% |
| [Geomean] | 4.16G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.8M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.2M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.9M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±76% |
| [Geomean] | 110M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 636M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 136M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 649M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.5M ±61% |
| [Geomean] | 266M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |