| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7076e01d9d450bae9f25be76f45d58cc52e2aad2 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9e5f0695729c732fab0fed73af266607edc6a414 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:07:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-29T20:14:24.095412297Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.8/0 |
| upload-time | 2026-04-30T01:35:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.30GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.3M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.78M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.71M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.1M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.79M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.00M ±18% |
| [Geomean] | 9.01M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.17G ±15% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.43M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.90M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.89M ±11% |
| [Geomean] | 1.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.56M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.16M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.6M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.09M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05M ±21% |
| [Geomean] | 4.92M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 28.9M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.4M ±200% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 249M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 19.6M ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 20.0M ±141% |
| [Geomean] | 49.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.64M ±45% |
| [Geomean] | 3.38M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09G ±29% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.29M ±172% |
| [Geomean] | 828k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |