| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f2ec1254ff32fa39f3ce4faf72bbe44eeeeebad9 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T16:04:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T07:41:11.87199634Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260430.87 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260430.87/0 |
| upload-time | 2026-04-30T14:29:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.85GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±11% |
| [Geomean] | 5.83GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 272M ±11% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.00G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.5G ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±13% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±36% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 406M ±16% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.15G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.85G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72G ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.51G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41G ±100% |
| [Geomean] | 3.68G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 691k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 1% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±86% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±40% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 306M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 311M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 868M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.52G ±130% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |