| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | fdd592745db3cbb200c10cb1a68483b26c1953fa |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T19:30:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T19:46:06.658545116Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.10/0 |
| upload-time | 2026-05-01T01:23:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±34% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±30% |
| [Geomean] | 5.39GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±20% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 251M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 249M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±57% |
| [Geomean] | 101M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.39G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±145% |
| [Geomean] | 4.52G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33M ±10% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.1M ±45% |
| [Geomean] | 231M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.69G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.38G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.88G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±56% |
| [Geomean] | 966M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 746k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.94M ±70% |
| [Geomean] | 41.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±125% |
| [Geomean] | 3.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.2M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 207M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±59% |
| [Geomean] | 115M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 950M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 145M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 645M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±58% |
| [Geomean] | 308M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |