| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d876fda0883944e50a6f2c950773cdb12a626dc8 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:16:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T21:01:35.828960655Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.15/0 |
| upload-time | 2026-05-01T02:36:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±32% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ±36% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.18GB ±22% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2M ±61% |
| [Geomean] | 90.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.85G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 882M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24G ±90% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.2M ±54% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.57G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.30G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±53% |
| [Geomean] | 856M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.97M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±81% |
| [Geomean] | 35.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 892M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23G ±91% |
| [Geomean] | 3.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 118M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.83M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.1M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.6M ±74% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 710M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±67% |
| [Geomean] | 260M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |