| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5732f4b76a9dbcbf062d6ed4385b5d4ae4f08f4d |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T22:10:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T22:20:10.195158916Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.18/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:00:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.45GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.27GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.7GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.65GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.59GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.75GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.8M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.37M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.76M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.6M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.86M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.64M ±10% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.10G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 9% |
| [Geomean] | 2.02G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.71M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.2M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 4% |
| [Geomean] | 3.51M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 165M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.11M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.34M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 228M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 263M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 155M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.10M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 500M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 92.3M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.95M ± 4% |
| [Geomean] | 55.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.04M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.00M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 3.25M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.04G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ± 9% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.37M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.55M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±15% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |