| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f43caf87123f8c3bfeaeef2dcc4ecaab9f256118 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T20:01:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T18:38:52.979400931Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.2/0 |
| upload-time | 2026-05-01T00:17:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±33% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ±33% |
| [Geomean] | 5.33GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.29GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.20GB ±19% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 248M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3M ±58% |
| [Geomean] | 104M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.05G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.07G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±88% |
| [Geomean] | 4.37G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11M ± 6% |
| [Geomean] | 46.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 363M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.4M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 80.9M ±50% |
| [Geomean] | 226M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 151M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.23G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±57% |
| [Geomean] | 966M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.7M ±75% |
| [Geomean] | 42.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±88% |
| [Geomean] | 3.85G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.5M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.2M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.2M ±70% |
| [Geomean] | 113M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.35G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.38G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±66% |
| [Geomean] | 405M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 734k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |