| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 50856a181c0635b51bcb99b1df35e23d02cfacf6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-29T17:54:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-30T23:02:12.695285282Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.20/0 |
| upload-time | 2026-05-01T04:22:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 40.4M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.11M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.9M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39M ±24% |
| [Geomean] | 9.67M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.43G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 992M ±26% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.73M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.32M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.34M ± 6% |
| [Geomean] | 1.73M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 163M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.16M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.37M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 91.6M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.34M ± 2% |
| [Geomean] | 9.64M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.81M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.97M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.00M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 15.5M ±251% |
| [Geomean] | 22.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.72M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±88% |
| [Geomean] | 3.27M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 981M ±25% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 670k ±40% |
| [Geomean] | 614k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |