| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 23eac3d12bdb690ba7b60cfb3bd6d8eaf168aa1f |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T21:52:00Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T00:02:33.365454761Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.27/0 |
| upload-time | 2026-05-01T05:21:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.4M ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.27M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.04M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.0M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.81M ±27% |
| [Geomean] | 8.72M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.27G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 976M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.07G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±24% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.82M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.41M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 69.7M ±237% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.96M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.86M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 115M ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.92M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.84M ±16% |
| [Geomean] | 7.91M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.48M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.7M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.93M ±104% |
| [Geomean] | 20.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ±46% |
| [Geomean] | 2.98M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 916M ±25% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 560k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 538k ±12% |
| [Geomean] | 552k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |