| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 23eac3d12bdb690ba7b60cfb3bd6d8eaf168aa1f |
| experiment-commit-time | 2026-04-30T21:52:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T00:03:36.259034802Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.28/0 |
| upload-time | 2026-05-01T05:45:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.25GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.85GB ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.27GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.96GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.79GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.70GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.00GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.3M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.48M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.90M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.3M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.12M ±226% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.59M ±13% |
| [Geomean] | 11.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.46G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.21G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.04G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 732M ±212% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±10% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 189M ±140% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.48M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.54M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 142M ±172% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.12M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 352M ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 135M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.51M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 248M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 77.2M ±378% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ±18% |
| [Geomean] | 51.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.13M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.11M ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.98M ±13% |
| [Geomean] | 2.80M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.15G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 693M ±210% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.10G ±11% |
| [Geomean] | 1.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.63M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ±40% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |