| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 87fe5fafbacac634646e8177c9df07a6805cf2d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T01:28:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T01:32:33.552479826Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260501.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.31/0 |
| upload-time | 2026-05-01T06:51:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.08GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.47GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.2M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.49M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 30.1M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.24M ±22% |
| [Geomean] | 8.41M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.17G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±21% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.24M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.10M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.14M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.8M ±239% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.11M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.35M ±16% |
| [Geomean] | 4.92M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.03M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.07M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.62M ±21% |
| [Geomean] | 18.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.00M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.30M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01M ±36% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 929M ±23% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 630k ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 644k ± 9% |
| [Geomean] | 592k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |