| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:52:57.425319615Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260506.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.36/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:46:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.67GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ±11% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16GB ±10% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±10% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.14G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0G ±43% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 458M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±19% |
| [Geomean] | 710M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.38G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.68G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.05G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15G ±112% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 1% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.3G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1G ±57% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 155M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±34% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 925M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.34G ±151% |
| [Geomean] | 1.38G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.12k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 1% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 723k |