| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 364de84f3609e320490ae89ac1543883966f3c5d |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T13:18:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T13:24:00.118828784Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.46/0 |
| upload-time | 2026-05-13T19:05:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49GB ± 0% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.87GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.6M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.36M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.41M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 63.9M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.87M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 8% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.94G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.43G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 2.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.1M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.78M ± 7% |
| [Geomean] | 3.57M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 146M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.01M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 222M ±104% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 363M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 148M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.14M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 422M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 116M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.13M ± 2% |
| [Geomean] | 59.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.04M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.46M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.97M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05M ± 5% |
| [Geomean] | 3.61M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.42G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.28G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.49M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.57M ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±14% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |