| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 364de84f3609e320490ae89ac1543883966f3c5d |
| experiment-commit-time | 2026-05-13T13:18:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T13:24:58.51262599Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.48/0 |
| upload-time | 2026-05-13T20:13:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.9µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 69.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 69.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 426M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 515M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 428M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 521M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 280M ±12% |
| [Geomean] | 395M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.76G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 6% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 335M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±27% |
| [Geomean] | 276M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 948M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±21% |
| [Geomean] | 690M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.40G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.43G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.93G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.62G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.47G ±31% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.19k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.20k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 1% |
| [Geomean] | 4.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 703k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 432k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 432k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0k ± 1% |
| [Geomean] | 269k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 3% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±40% |
| [Geomean] | 17.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 118M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 160M ±34% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±12% |
| [Geomean] | 307M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.99G ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.75G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.65G ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33G ±81% |
| [Geomean] | 2.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.19k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.18k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 431k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 431k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 728k |