| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f5525477484f8990e0b02efaeeeaf164efd734e3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T20:04:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T20:10:02.430138353Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260513.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260513.6/0 |
| upload-time | 2026-05-13T01:45:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.46GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77GB ±40% |
| [Geomean] | 4.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.77GB ±20% |
| [Geomean] | 7.07GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.99M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±104% |
| [Geomean] | 81.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.58G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 616M ±183% |
| [Geomean] | 3.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24M ± 8% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.6M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.3M ±87% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.7M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.87G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.9M ±88% |
| [Geomean] | 795M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.50M ±165% |
| [Geomean] | 24.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 623M ±180% |
| [Geomean] | 2.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.3M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.3M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.11M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.4M ±131% |
| [Geomean] | 73.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.0M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.51G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.2M ±115% |
| [Geomean] | 266M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |