| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-14T11:52:16.802201627Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.28/0 |
| upload-time | 2026-05-14T17:12:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.1M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.22M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.79M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.68M ±26% |
| [Geomean] | 9.26M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.39G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 970M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.33G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.58G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±27% |
| [Geomean] | 1.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.26M ± 6% |
| [Geomean] | 1.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.4M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.15M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.30M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.51M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.37M ± 2% |
| [Geomean] | 5.28M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.92M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.3M ±208% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 239M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.11M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.9M ±103% |
| [Geomean] | 26.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.55M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.92M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.93M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.23M ±35% |
| [Geomean] | 3.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 953M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.54G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±27% |
| [Geomean] | 1.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 656k ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 622k ±45% |
| [Geomean] | 611k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 882k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |