| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-13T18:36:44.084842973Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260514.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260514.9/0 |
| upload-time | 2026-05-14T01:26:49Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±11% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±16% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 375M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±39% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 886M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 411M ±31% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.58G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.53G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.95G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.62G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.96G ±36% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.1G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±70% |
| [Geomean] | 16.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 154M ±43% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±17% |
| [Geomean] | 315M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 993M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37G ±81% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 712k |