| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 080a6d5fa8185c58cb878a2f975919f2da27a2a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T00:10:09Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T00:18:07.054088183Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.15/0 |
| upload-time | 2026-05-15T07:09:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.97GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.85GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±11% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ± 7% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±32% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 787M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±25% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.70G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50G ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.10G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67G ±101% |
| [Geomean] | 3.52G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 5% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.4G ±78% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±36% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 889M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 529M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 895M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±131% |
| [Geomean] | 876M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 706k |