| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 212065c9221bc01b176ce5820fccae19c2a54c4b |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:26:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:32:40.067661671Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.21/0 |
| upload-time | 2026-05-15T21:13:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.48GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.2M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.58M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.80M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.0M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.70M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.91M ± 6% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.47G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.49G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 7% |
| [Geomean] | 2.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 156M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 156M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.15M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 354M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 97.5M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.07M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 351M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 88.9M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.09M ± 5% |
| [Geomean] | 51.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.09M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.01M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.21M ±18% |
| [Geomean] | 3.58M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.54G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±18% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.17M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 778k ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.29M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±22% |
| [Geomean] | 990k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 882k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |