| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 26c2ac5f9407ba6a41953c0f22ed3dcee0ddf6e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:23:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:28:07.056042852Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.26/0 |
| upload-time | 2026-05-15T22:05:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±28% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±33% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.19GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±21% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8M ±66% |
| [Geomean] | 95.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±89% |
| [Geomean] | 4.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78M ±10% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.4M ±59% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.71G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 131M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.39G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.06G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±53% |
| [Geomean] | 914M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.8M ±82% |
| [Geomean] | 38.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03G ±90% |
| [Geomean] | 3.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.1M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 85.8M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.0M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.4M ±75% |
| [Geomean] | 104M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.36G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 108M ±132% |
| [Geomean] | 330M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |