| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8bd95ae8489951b61bd845b4c36b7f36b526f264 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T15:23:39Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T15:30:52.193611307Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.28/0 |
| upload-time | 2026-05-15T22:21:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.1µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.73GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.56GB ±16% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.52GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.83GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 553M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±15% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6G ±38% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±43% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±35% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.84G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.57G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.64G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15G ±54% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 690k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 4% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3G ±77% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±46% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 893M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10G ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.74G ±117% |
| [Geomean] | 1.40G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 4% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 711k |