| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ab7c8279a087fb4b722d34859cae4ecb7b76d4ef |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T16:14:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T16:22:03.404982353Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260515.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260515.30/0 |
| upload-time | 2026-05-15T23:14:55Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.38GB ±11% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ±12% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±12% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.3G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.1G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2G ±56% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ±11% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 886M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±18% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.59G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.52G ±165% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ±61% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±10% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.39G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 847M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 484M ± 7% |
| [Geomean] | 888M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |