| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c6eaf037885e1c644523117a43e93ed593bf4ad0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-15T19:36:21Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-15T21:11:37.839966571Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260516.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260516.3/0 |
| upload-time | 2026-05-16T02:46:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.81GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±28% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ±32% |
| [Geomean] | 5.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.24GB ±22% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6M ±57% |
| [Geomean] | 98.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.33G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 918M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.14G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±87% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08M ± 7% |
| [Geomean] | 45.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.1M ±48% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 140M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.64G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 146M ±51% |
| [Geomean] | 924M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 2% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.0M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±76% |
| [Geomean] | 40.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 903M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±88% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.66M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.0M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4M ±72% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 976M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±66% |
| [Geomean] | 349M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |