| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 47f26133bd6f63ea659ce28bfdb7761de96964d0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T06:17:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T07:01:16.059641195Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.103 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.103/0 |
| upload-time | 2026-05-20T12:34:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±32% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±33% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.76GB ±16% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.7M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.6M ±80% |
| [Geomean] | 78.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.83G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 821M ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 833M ±158% |
| [Geomean] | 3.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 9% |
| [Geomean] | 43.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 325M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.6M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.4M ±75% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.16G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.38G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.46G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9M ±68% |
| [Geomean] | 671M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.65k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 459k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.98M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.68M ±124% |
| [Geomean] | 27.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 807M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 833M ±158% |
| [Geomean] | 3.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.66M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.3M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.9M ±110% |
| [Geomean] | 76.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 690M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.0M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 710M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0M ±97% |
| [Geomean] | 219M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 805k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |