| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2760c3f5a3afe3465fd757ad4809b09bcfe11db3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T10:17:15.252821855Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.110 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.110/0 |
| upload-time | 2026-05-20T15:37:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.07GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.2M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.04M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.9M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37M ±24% |
| [Geomean] | 8.85M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.13G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 970M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.14G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±33% |
| [Geomean] | 1.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.15M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16M ± 3% |
| [Geomean] | 1.67M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 70.3M ±222% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.23M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 93.4M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.18M ± 7% |
| [Geomean] | 8.25M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.97M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.83M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 11.2M ±237% |
| [Geomean] | 19.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.94M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ±43% |
| [Geomean] | 3.02M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 966M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 580k ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 660k ±52% |
| [Geomean] | 564k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |