| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:47:57.572222205Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260520.133 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.133/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:20:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.4µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65GB ±37% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ±14% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.12M ±119% |
| [Geomean] | 83.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.65G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±211% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.00G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 519M ±197% |
| [Geomean] | 3.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03M ± 2% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±28% |
| [Geomean] | 184M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.79G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9M ±89% |
| [Geomean] | 801M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.09M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89M ±182% |
| [Geomean] | 29.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±209% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 527M ±193% |
| [Geomean] | 3.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.7M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.5M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±48% |
| [Geomean] | 73.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.3M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 516M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4M ±115% |
| [Geomean] | 199M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |